Розбір сюжету. Bioshock. Частина третя: Не будеш так любязний?

Ми підійшли до заключної частини розбору сюжету серії Bioshock. У попередній частині матеріалу ми розібрали сюжет Bioshock Infinite. Дізналися, як Букер з Елізабет перемогли Комстока, і яким чином дії Елізабет призвели до падіння Захоплення і подій оригінальної гри. Якщо ви не читали і історії, рекомендуємо вам це зробити, щоб остаточно розібратися, про що був сюжет Биошок.

Джек Райан

Як ми знаємо, Атлас за допомогою Елізабет і її сили здобув код активації секретної зброї «Туз у рукаві». Так що ж це таке? У 1985-тому незадовго до прибуття Елізабет в Захват, Френк Фонтейн, він же Атлас, готував повстання проти Ендрю Райана. Однак це виявилося проблематично – Райан повністю контролює місто, вся система захисту і забезпечення налаштована на розпізнавання його ДНК. Захват існує так, як Райан того хоче і захищає свого творця. При всій злий геніальності Фонтейна і його армії мутантів – йому не впорається з ним.

Все змінюється, коли виявляється, що Жасмин Джолін, місцева танцівниця, є коханкою господаря Захвату. Більше того, вона завагітніла від нього. Професор Тененбаум від імені Фонтейна вмовила Жасмин зробити аборт і купила у неї ембріон. Коли Райан дізнався про це, то вбив коханку, але було пізно. В руках Фонтейна був ключ від міста. Адже як син Райана, дитина міг подорожувати в будь-яку частину міста, управляти батисферами, відновлюватися в Віта-камерах, обманювати систему охорони, яка зіставляла його ДНК і воно збігалося б з генами Райана.

Він віддає ембріон докторові Яну Сушонгу, який за допомогою своїх технологій і АДАМА прискорює його ріст. Всього за два роки він ростить дитину до 19 річного чоловіка. Сушонг програмує його свідомість на дві фрази. Перша – «Не будеш так люб’язний?» змушує Джека [так назвали хлопчика] виконувати все, що йому накажуть після цих слів. Друга – «Код: жовтий» зупиняє на час серцебиття, якщо він раптом спробує діяти свідомо. Також Сушонг впроваджує йому фальшиві спогади про його батьків і минулому. Але потай від усіх створює сироватку «зразок 192», яка скасовує програмування свідомості.

Джека відправляють з Захоплення на поверхню, щоб задіяти його в майбутньому як «туз у рукаві», і нанести Райану фінальний удар.

І ось в 1960 році Джек отримує лист від родичів, в якому є фраза «Будь такий люб’язний, приїжджай до нас». Це активує його програму, і він сідає на літак. Сам того не відаючи, він дістає пістолет і захоплює лайнер. Рейс терпить крах недалеко від маяка – входу в Захват. Джек знаходить там Батисферу і потрапляє в зруйновану підводний утопію, яка за два роки громадянської війни перетворилася в лігво мутантів.

«Somewhere Beyond the Sea»

Потрапляючи в Захват, з Джеком по рації зв’язується Фонтейн в образі Атласу і каже, що допоможе йому вижити. За його словами, Ендрю Райан – зійшов з розуму і зруйнував свій власний місто, а він, Атлас – лідер опору, який хоче вирватися разом з вижили з міста. Атлас говорить, що допоможе йому вибратися, якщо він врятує з пастки його сім’ю, яка знаходиться в Дарах Нептуна [одна з частин міста]. Не буде він так люб’язний, допомогти?

Джек освоюється в місті, а також починає приймати плазміди. Однак з-за того, що з їх допомогою він був вирощений – вони не викликають у нього побічних ефектів [сам Джек, звичайно, про це поки не знає]. Він зустрічає Великих татусів і Маленьких сестричок. Атлас запевняє його, що сестричок треба вбивати для виживання. Однак з Джеком зв’язується Тененбаум, і простить, навпаки, з допомогою спеціального плазміда очищати їх організм з свідомістю і рятувати. За каноном він так і надходить у подальшому.

В Дарах Нептуна Джек знаходить лігво контрабандистів, де в пастці сім’я Атласу. Він відкриває ворота до батисфери, де нібито знаходиться дружина і дочка. Коли Атлас йде в її бік, ворота закриваються, а батисфера вибухає. Атлас починає в пориві злості кричати і коли заспокоюється, вимовляє фразу: «Будь такий люб’язний, піди і убий цього ублюдка Райана!». Однак ми знаємо, що ніякої сім’ї там, не було.

Звільнення

Джеку доводиться довго добиратися до офісу Райана, паралельно співпрацюючи з деякими божевільними жителями Захвату. Райан при зустрічі з ним усвідомлює, що Джек його син і говорить, що він лише пішак у руках Атласу, але герой не вірить. На доказ Райан вимовляє код і змушує Джека забити його до смерті… Так чи інакше, протагоніст отримує ключ, за допомогою якого можна активувати ліквідацію міста.

У цей момент Фонтейн розкриває всі карти і посилає роботів вбити Джека, і каже другу фразу контролю. Джек падає, але його рятують Маленькі сестрички. Він прокидається в будинку у Тененбаум і та розповідає йому правду про минуле. Поки він був без свідомості, вчений зняла з нього вплив «Будь такий люб’язний». Але Джек ще під контролем команди зупинки серця. Вихід – знайти сироватку «об’єкт 192».

Джеку вдається це зробити, і він готується до бою з тим, хто його ошукав. Щоб дістатися до Фонтенйа йому доводиться стати Великим татусем, щоб Маленькі сестрички слідували за ним і допомогли увійти в лігво лиходія. Фонтей, розуміючи, що втратив контроль над нашим протагоністом, вколює собі ультра дозу АДАМА і стає практично непереможним.

Як би Джек не намагався, він не зміг здолати Фонтейна, а лише послабив. Отут на нього й нападають сестрички, і з допомогою своїх шприців висмоктують з нього весь АДАМ. Одна із сестричок – це Саллі, яку намагалася вберегти Елізабет.

Джек рятує п’ять Маленьких сестричок і пливе з ними на батисфери. Він виховує їх як своїх дочок. Проходить багато років, і він вмирає від старості, оточений їх турботою.

Деталі

Так кінчається основою сюжет Биошок. Події Bioshock 2 практично не пов’язані з першою частиною і Infinite, тому її проблематику ми обговоримо в інший раз. Зараз розберемо кілька речей, які не помістилися в огляд, але варті уваги.

Як з’явився Комсток з Захвату?

І правда, адже втопивши Букера, Елізабет повинна була вбити їх усіх? Але так як всесвіти нескінченні, могли бути і інші варіації подій. Наприклад, священик, який хрестив Букера і іменував його Комстоком, міг, припустимо, страждати нетравленням шлунка, і переніс хрещення на наступний день. Так в цій всесвіту з’явився інший Комсток, який не загинув під час вбивства Букера.

Як пов’язані сестрички, тата і АДАМ?

Доктор Тененбаум, досліджуючи слимаків на дні океану, виявила, що вони можуть виробляти АДАМ – речовина, що надає особливі сили. Але його не можна було здобути у великих кількостях. Вона і доктор Сушонг з’ясували, що найкраще середовище існування для них – маленькі дівчатка, в яких вони будуть виробляти АДАМ в підвищеній кількості. Так були створені Маленькі сестрички і їх захисники Великі татусі, так як на сестричок часто нападали залежні від плазмідів.

ЄВА – вдосконалений АДАМ, допомагає організму засвоювати плазміди і використовувати їх.

Чим енергетики відрізняються від плазмідів?

Френк Фонтейн через розриви в просторі підглянув технологію створення плазмідів і доопрацював її так, що їх можна було перетворити в напій, який би не викликав звикання. Так як він не використав сестричок – йому довелося добувати з дна океану вдвічі більше слимаків.

Що таке розриви?

З-за машини Лютесов і Сушонга з’явилися розриви простору, через які можна було зазирати з Колумбії в Захват і навпаки, так як вони взаємопов’язані. Елізабет могла керувати ними і з допомогою своєї сили з’єднувати реальності.