Розбір сюжету. Всесвіт Bioshock. Частина перша: Місто в небесах

Bioshock і Bioshock Infinite – унікальні в своєму роді гри. Це представники розумних шутерів, які намагаються донести історію непрямолинейно. Щоб повноцінно зрозуміти, що ж відбувається в кожній з ігор – потрібно слухати аудіо щоденники, придивлятися до кожним дрібниць і оооочень багато думати. Ми розберемо хронологічно дія трилогії і розкладемо по поличках всі деталі, щоб розібратися, про що був Bioshock? І так, рейтинг матеріалу –S, він кишить спойлерами.

Квантова фізика для чайників

Незважаючи на те, що перша частина гри оповідає про Джека і його прибуття в Захват – це лише середина хронології. Початкові події серії стартують у третій частині Bioshock Infinite. З неї ми і почнемо. Але перед цим господа геймери і геймерші, я проведу для вас екскурс у квантову фізику, яка так важлива для розуміння того, що відбувається. Спробую не набриднути.

Події гри безпосередньо пов’язані з порталами і переміщеннями в інші реальності. З теорії мультивселенных, коли ви постаєте перед вибором, наприклад, увійти в червону або синю двері, беручись за ручку червоної двері, десь створюється паралельна всесвіт, де ви обрали синю двері. Так існують мільярди паралельних реальностей, де події розвиваються по своєму в залежності від вашого вибору.

Між цими реальностями можна переміщатися двома способами. Перший – відкрити портал з однієї реальності в іншу. Повертаючись до прикладу з дверима, уявіть, що кімнати, за дверима такого ж кольору, як і двері. Вам набридла синя кімната, і відкриваючи портал, ви повертаєтеся з синьою кімнати до загального коридору і заходьте в іншу, червону кімнату. Однак так як ви перенеслися в іншу реальність [ не в часі, а в іншу реальність ], в червоній кімнаті ви зустрінете другого себе.

Другий спосіб – коли вам лінь йти назад в коридор, і ви вирішуєте пробитися через стіну в червону кімнату, і сушите її. Тоді дві реальності змішуються в одну, нову всесвіт, червона і синя кімната стає зеленою, а ваші версії з двох всесвітів зливаються в одну людину. При злитті фізичні предмети можуть вести себе дивно і бути в новій реальності в інших місцях. Але найцікавіше трапляється з пам’яттю двох людей, які з’єдналися в одного – вона змішується, і ви володієте спогадами з двох різних реальностей. А якщо вони значно відрізняються, то є ймовірність, що голова буде бобо, а як наслідок у вас може піти кров з носа.

Гірше, якщо ви померли в тій реальності в яку перемістилися ви будите котом Шреденгера одночасно мертвим і живим, що може звести з розуму.

І побудує месія місто на небесах…

І так, сюжет серії Биошок починається задовго до старту самої гри в 1890 році, коли талановита вчений Розалінда Лютес знаходить спосіб змусити атом парити. Ця технологія допомагає створювати літаючі предмети будь-яких розмірів, будь то скріпка, або чортів місто. У цьому ж році в грудні відбувається велике зіткнення між армією США і корінними індіанцями. Замість запланованого роззброєння армії індіанських повстанців біля річки Вундед-Ні там трапляється кривава бійня. Один з її учасників – Букер Девітт.

Букер не може змиритися з тим, стількох людей він убив і вирішує піти з армії, щоб знайти спосіб загладити свою провину. У 1891 році він зустрічає проповідника, який пропонує йому прийняти хрещення і переродитися, змив із себе всі гріхи. І тут відбувається розкол. У всесвіті, де Букер погодився прийняти хрещення – він бере нове ім’я Захарі Комсток. У світі ж де він відмовився, розуміючи, що так просто його діяння не виправити – Букер надходить працювати в детективне агентство Пінкертон в 1892 році. Він зустрічає свою любов, і через час у них з’являється дитина. На жаль, при пологах кохана Букера вмирає, що остаточно добиває Девітта і зап’є, кидає роботу і дещо як доглядає за Анною – своєю дочкою.

Комсток живе праведником і теж знаходить собі дружину. У 1892 році йому є ведення, що він стане пророком і побудує літаючий місто, а його дитина очистить світ від грішників. Він дізнається про дослідження Розалінди Лютес і починає фінансувати їх спільно з одним відомим промисловцем і своїм другом Иеримией Фінком, плануючи побудувати літаючий місто.

Сама Розалінда в цей час експериментує з переміщенням між паралельними реальностями, внаслідок чого вона зустрічається зі своїм близнюком Робертом Лютесом. Хто такий Роберт – точно не відомо, але найчастіше його сприймають як чоловічу версію Розалінди, з всесвіті, де вона народилася хлопчиком. Є також версія, що це її загиблий брат близнюк, але вона притягнута за вуха. І так – їх стає двоє.

Вони, заглядаючи в паралельні реальності, допомагають Комстоку передбачати події майбутнього, так він завойовує звання американського пророка і за фінансової та технічної підтримки Єремії Фінка, і досліджень Розалінди, починає будувати місто в небесах, який уособлює американську мрію тих часів. Місто, назване Колумбія, відправляється в турне по світу як символ величі Америки.

Агнець Колумбії

Пророк хоче зачати дитину, однак з’ясовується, що він безплідний через експериментів Лютесов. Вони пропонують йому купити дитини у Букера Девітта з реальності, де він не прийняв хрещення і не став Комстоком. З урахуванням того, що Захарі колись був Букером, генетично Ганна – це його дочка.

Роберт забирає у Букера Анну і несе до порталу, в цей час той розуміє, що це не правильно і штовхає Лютеса, намагаючись вирвати дочку з рук Комстока на іншій стороні порталу. Портал закривається і в цей час Букер випускає Анну з рук, але вона не встигає пройти через нього повністю і відрубує їй частину мізинця. Зате після цього Анна отримує силу самостійно відкривати портали і з’єднувати реальності. В майбутньому, щоб контролювати цю силу Розалінда будує пристрій під назвою сифон, яке стримує сили дівчинки. Їй дають нове ім’я – Елізабет, і замикають у башті з сифоном.

Букер котиться на самісіньке дно і намагається витіснити алкоголем ці спогади, проте він таврує себе і вирізає на руці букви А. Д [ Ганна Девітт ]. З часу він блокує спогади про те, що у нього взагалі була дочка, і відкриває приватне детективне бюро.

Коли леді Комсток отримує на руки дитину, то думає, що Захарі змінив їй з Розаліндою і збирається позбавитися від дівчинки. Комсток не може допустити, щоб нібито мати Агнця відмовилася від дитини. Він підлаштовує її вбивство, і скидає провину на Дейзі Фіцрой – служницю в будинку Комстоков.

В 1901 році, під час Боксерського повстання в Китаї, Комсток дізнається, що там вбивають полонених американців, і Колумбія з небес атакує Пекін.

Після цього випадку американський уряд вимагає, щоб він передав свою повітряну фортеця під контроль влади. Комсток ж в образі пророка відокремлює Колумбію від Америки, і підносить місто високо на небеса з усіма вірними йому жителями.

Елізабет зростає, Лютесы передбачають лжепророку, що одного разу за неї з’явиться Букер. Той починає нав’язувати свого народу байки про лжепророка [ Букері ], з відміткою А. D на руці, який прийде зруйнувати їх рай. Однак в 1909 році близнюки Лютесы розуміють, що Елізабет несе дуже велику небезпеку, і хочуть від неї позбутися. Комсток дізнається про це і замовляє замах на них. Однак воно провалилося, вбивця планував підірвати портальне винахід і вбити цим близнюків, але Лютесы не померли, а розпорошилися по мільйонам вимірювань. Вони можуть бути одночасно в будь-якій обраній тимчасової точці або реальності, але не можуть її змінити фізично.

Вони виношують план помсти, як знищити Комстока. Роберт і Розалінда звертаються до Букеру Девитту…

Приведи дівчину і ми в розрахунку

Але не до одного Букеру. Вони вирішують зібрати всіх Букерів з різних реальностей, і відправляють кожного повернути Елізабет, щоб було більше шансів виконати завдання. Так вони відвідують 122 реальності і в 1912 році в кожній з них відправляють Букера в Колумбію! Чому 122? Саме стільки існує реальностей, де всі обставини більш або менш склалися подібним чином. Пам’ятаєте сцену з монеткою і Лютесами? Саме там вони підраховують, скільки Букерів прибуло в Колумбію. Для них Букер не просто зброя помсти, а ще й дивний експеримент.

Сам Букер загруз у боргах, тому думає, що Лютесы одні з його кредиторів. Не забувайте, Девітт не пам’ятає хто вони, і що у нього була дочка, яку він продав. Близнюки переносять Букера на човен, що пливе до маяка. У ньому він сідає в капсулу, що доставляє його в літаючий місто. Як і всім новоприбулим в місто, Букеру символічно доводиться прийняти баптизм і пройти хрещення.

З часом він видає себе як помилкового пастиря і починають полювання на нього. З боєм Букер проривається до вежі Елізабет і рятує її від туди, уникнувши смерті від лап солов’я – варта дівчини. Щоб Елізабет пішла з ним він бреше, що доставить її в Париж [ місто про яке Елізабет багато читала і хотіла там побувати ]. Просуваючись все далі за сюжетом, ми бачимо справжнє обличчя раю, в якому панує расизм.

Відлетіти з Колумбії герої збираються на дирижаблі, що знаходиться під контролем народників – організації, яка бореться проти расового гноблення Комстока. Очолює її Дейзі Фіцрой [ та сама прибиральниця, звинувачена у вбивстві леді Комсток ]. Вона обіцяє віддати дирижабль, якщо вони принесуть їй зброю для повстання, яке виробляє китаєць Чень Лінь.

На жаль, його вже пов’язали за зв’язок з революціонерами і вбили. Елізабет знаходить паралельний всесвіт, де з-за впливовою дружини Чень Лінь не вбили і вона з’єднує дві реальності разом. Однак виявляється, що тут обладнання для створення зброї конфіскували, а сам майстер зійшов з розуму, так як він пам’ятає свою смерть в іншому світі.

Герої відправляються в поліцейську ділянку, щоб повернути обладнання, але воно занадто велике, щоб нести. Елізабет вирішує ще раз поєднати реальності так, щоб обладнання могло переміститися до Фіцрой. У них вийшло, але тільки в цьому світі революцію народників очолив місцевий Букер, намагаючись звільнити Елізабет, і загинув як народний герой. За підсумком, Фіцрой бачить в нашому Девітте самозванця і природно не віддає дирижабль, нацьковуючи своїх людей. Відбившись, ми бачимо, як Дейзі збирається застрелити маленького сина Єремії Фінка, але Елізабет рятує дитину, убивши революціонерку…

Що було після того, як герої дістали дирижабль – ми розберемо під